Tippek a Microsoft Edge használatához
Az Edge a Microsoft legújabb webböngészője, amely ugyanazt a Chromium technológiát használja, mint a Google Chrome. A JAWS-zal is elérhető, és számos olyan funkciót tartalmaz, amelyek segítenek a hatékonyabb böngészésben. Mivel az Edge már alapértelmezett webböngésző a Windows 10-ben és újabb verziókban, és a Microsoft fokozatosan megszünteti az Internet Explorer támogatását, az Edge vonzóbbá vált a felhasználók számára elsődleges webböngészőként.
A JAWS ugyanazokat a hatékony webes navigációs funkciókat kínálja az Edge-ben, amelyek más támogatott böngészőkben, például a Chrome-ban vagy a Firefoxban is elérhetők. Ezek közé tartoznak:
- Navigációt gyorsító billentyűk használata a különböző speciális elemekre – régiók, űrlapvezérlők, címsorok, táblázatok, bekezdések, listák stb. – történő lépéshez
- A hivatkozások, a címsorok és az űrlapvezérlők listájának megjelenítése a JAWSGOMB+F7, JAWSGOMB+F6, illetve a JAWSGOMB+F5 lenyomására
- Navigálás a táblázatokon a JAWS billentyűparancsainak használatával (ALT+CTRL+NYÍLBILLENTYŰK)
- Automatikus, illetve félig automatikus űrlap mód használata a weboldalakon található űrlapok kitöltésére, illetve a webalapú alkalmazásokkal történő interakció támogatására
- Helyjelzők használata
- Az oldalon található nyelvváltások automatikus detektálása, és a megfelelő hangkarakter automatikus kiválasztása, amennyiben az lehetséges
Az Internet Explorerről az Edge-re való átálláskor a JAWS-specifikus funkciók végrehajtásához használt parancsok nem változnak. Azt fogja azonban tapasztalni, hogy bizonyos böngészőfunkciók, például a kedvencek vagy az előzmények eléréséhez használt módszerek némileg eltérnek. A Böngészésre fel! ezen szakasza bemutatja, hogyan végezhet el néhány gyakori feladatot az Edge használatával.
Az alábbi szakaszok kibonthatók vagy bezárhatók. Nyomja le az ENTER billentyűt az áttekinteni kívánt feladatokat tartalmazó címsoron. Amint a JAWS jelzi, hogy kibontva van, nyomja le a LE NYÍL billentyűt a felolvasás megkezdéséhez. Válassza a lap alján található Következő vagy Vissza hivatkozásokat, ha készen áll a Böngészésre fel! egy másik szakaszára lépni.
Hozzáadás a kedvencekhez
Weboldalak látogatásakor létrehozhat kedvenceket (könyvjelzőket) a gyakran látogatandó oldalakhoz, így könnyen megtalálhatja azokat. Amikor egy olyan oldalon van, amelyet könyvjelzővel szeretne ellátni:
- nyomja le a CTRL+D billentyűkombinációt "A kedvenc hozzáadva." párbeszédpanel megnyitásához.
Tipp: Ha egy olyan oldalon van, amely már a kedvencek közé került, ezzel a paranccsal a meglévő kedvencet is szerkesztheti.
- A Kedvenc neve szerkesztőmezőbe kerül, ahol beírhat egy nevet a kedvencnek. Alapértelmezés szerint az oldal címe van kiválasztva névként.
- A TAB billentyűvel lépjen a Mappa kombinált listamezőre, ahol kiválaszthatja, hogy hová mentse a kedvencet. Alapértelmezés szerint a kedvencek a Kedvencek sávban kerülnek tárolásra.
- Válassza az Egyebek gombot, ha szeretné megtekinteni vagy módosítani a weboldal URL-címét, vagy új mappát szeretne létrehozni a kedvencek mentéséhez.
- Miután elvégezte a módosításokat, válassza a Kész gombot a kedvenc létrehozásának befejezéséhez. Ha az Egyebek gombot használta további módosítások elvégzéséhez, válassza helyette a Mentés lehetőséget.
Kedvencek kezelése
- Nyomja le a CTRL+SHIFT+O billentyűkombinációt a Kedvencek modális párbeszédpanel megnyitásához.
- A fókusz az összes kedvencét tartalmazó fanézetben jelenik meg. A folytatás előtt fontolja meg az INSERT+Z billentyűkombináció lenyomását a virtuális kurzor kikapcsolásához, mivel ez javítja a navigációt.
- Válassza ki a kívánt kedvencet a NYÍL billentyűkkel, majd nyomja le az ENTER billentyűt a kapcsolódó weboldal megnyitásához.
- Nyomja le a HELYI MENÜ billentyűt a listában aktuálisan kiválasztott kedvencen egy környezeti menü megnyitásához, ahol olyan feladatokat végezhet, mint a hivatkozás szerkesztése, átnevezése, törlése, másolása, vagy a kedvenc megnyitása új ablakban vagy lapon.
- A fanézet felett egy eszköztár található, amely a következő gombokat tartalmazza. Használja a BALRA vagy a JOBBRA NYÍL billentyűt a gomb kiválasztásához, majd a SZÓKÖZ vagy az ENTER billentyűvel aktiválja a gombot.
- A lap hozzáadása a kedvencekhez: Kedvencet hoz létre az aktuálisan megnyitott weboldalhoz.
- Mappa hozzáadása: Lehetővé teszi egy új mappa létrehozását a kedvencek tárolására.
- Keresés a kedvencek között: Megnyit egy szerkesztőmezőt, ahol konkrét kedvencek keresésére van lehetőség. A lista automatikusan frissül, ahogy gépel.
- További beállítások: Megnyit egy menüt, amely számos lehetőséget tartalmaz, többek között az összes megnyitott oldal kedvencekhez való hozzáadását, a rendszerben lévő más böngészőkből származó kedvencek importálását, a kedvencek exportálását vagy a duplikált kedvencek eltávolítását.
- Kedvencek rögzítése: Megjeleníti a Kedvencek sávot a böngészőablak jobb oldalán, hogy mindig látható legyen.
- Ha végzett, nyomja le az ESC billentyűt a Kedvencek párbeszédpanel bezárásához, és térjen vissza az aktuálisan megnyitott weboldalra.
Kedvenc törlése
- Nyomja le a CTRL+SHIFT+O billentyűkombinációt a Kedvencek modális párbeszédpanel megnyitásához.
- A fókusz az összes kedvencét tartalmazó fanézetben jelenik meg. A folytatás előtt fontolja meg az INSERT+Z billentyűkombináció lenyomását a virtuális kurzor kikapcsolásához, mivel ez javítja a navigációt.
- A NYÍL billentyűkkel keresse meg a törölni kívánt kedvencet.
- Nyomja le a HELYI MENÜ billentyűt a kiválasztott kedvenc környezeti menüjének megnyitásához, és válassza a Törlés lehetőséget. A kiválasztott kedvenc automatikusan törlődik, és a fókusz a listán következő kedvencre kerül.
- Ha végzett, nyomja le az ESC billentyűt a Kedvencek párbeszédpanel bezárásához, és térjen vissza az aktuálisan megnyitott weboldalra.
Más webböngészőkhöz hasonlóan az Edge is tárolja a nemrég meglátogatott weboldalak előzményeit, így gyorsan visszatérhet egy olyan oldalra, amelyre újra hivatkoznia kell.
- Nyomja le a CTRL+H billentyűkombinációt az Előzmények modális párbeszédpanel megnyitásához.
- A fókusz egy fanézetben jelenik meg, amely az előzmények összes oldalát tartalmazza, kezdve a legutóbb meglátogatott oldallal. A folytatás előtt fontolja meg az INSERT+Z billentyűkombináció lenyomását a virtuális kurzor kikapcsolásához, mivel ez javítja a navigációt.
- A NYÍL billentyűkkel válassza ki a kívánt oldalt, majd nyomja le az ENTER billentyűt a megnyitásához.
- Nyomja le a HELYI MENÜ billentyűt a listában aktuálisan kiválasztott oldalon, hogy megnyíljon egy környezeti menü, amelyben olyan feladatokat hajthat végre, mint például az oldal törlése az előzményekből, a hivatkozás másolása vagy az oldal megnyitása új ablakban vagy lapon.
- A fanézet fölött található egy lapcsoport, ahol kiválaszthatja, hogy az előzmények összes oldalát, csak a nemrég bezárt elemeket vagy más eszközök lapjait szeretné megtekinteni, ha több eszközön is bejelentkezett ugyanabba az Edge-profilba. Használja a BALRA vagy a JOBBRA NYÍL billentyűt egy lap kiválasztásához, és a fanézet automatikusan ennek megfelelően frissül.
- A lapcsoport felett egy eszköztár található, amely a következő gombokat tartalmazza. Használja a BALRA vagy a JOBBRA NYÍL billentyűt a gomb kiválasztásához, majd a SZÓKÖZ vagy az ENTER billentyűvel aktiválja azt.
- Keresés a(z) előzmények között: Megnyit egy szerkesztőmezőt, ahol kereshet bizonyos elemeket az előzményekben. A lista automatikusan frissül, ahogy gépel.
- További beállítások: Megnyit egy menüt, amely további elemeket tartalmaz, köztük a Böngészési adatok törlése opciót, amely a teljes előzmények és más típusú böngészési adatok törlésére vonatkozó lehetőségeket jeleníti meg.
- Előzmények rögzítése: Megjeleníti az Előzményeket egy oldalsávban az ablak jobb oldalán, így mindig látható.
- Ha végzett, nyomja le az ESC billentyűt az Előzmények párbeszédpanel bezárásához, és térjen vissza az aktuálisan megnyitott weboldalra.
Amikor egy fájlt letöltő hivatkozáson lenyomja az ENTER billentyűt, az Edge alapértelmezés szerint megkérdezi, hogy megnyitni vagy menteni kívánja-e a fájlt. Nyomja le a CTRL+J billentyűkombinációt a Letöltések modális párbeszédpanel megnyitásához, majd a TAB billentyűvel lépjen a Megnyitás vagy a Mentés másként elemre, és nyomja le az ENTER billentyűt.
Letöltések kezelője
A letöltött fájlok és alkalmazások kezeléséhez használja az Edge letöltéskezelőjét. Megnyitásához:
- Nyomja le a CTRL+J billentyűkombinációt a Letöltések modális párbeszédpanel megnyitásához.
- A fókusz a korábban letöltött fájlokat felsoroló fanézetben jelenik meg. A folytatás előtt fontolja meg az INSERT+Z billentyűkombináció lenyomását a virtuális kurzor kikapcsolásához, mivel ez javítja a navigációt.
- A NYÍL billentyűkkel válasszon ki egy fájlt, majd nyomja le az ENTER billentyűt a megnyitásához.
- Nyomja le a HELYI MENÜ billentyűt a listában aktuálisan kiválasztott fájlon, hogy megnyíljon egy környezeti menü, amely az aktuális fájl állapotától függően különböző lehetőségeket kínál. A befejezett fájlok esetében néhány lehetőség között szerepel a fájl megnyitása, a mappa megnyitása, amelyben a fájl tárolva van, vagy a fájl törlése a számítógépről. Ha a fájl letöltése a befejezés előtt megszakadt, akkor lehetőség van a letöltés újbóli megkísérlésére. Minden fájl esetében, függetlenül azok állapotától, lehetősége van a letöltési hivatkozás másolására, az aktuális fájl nem biztonságosnak való jelentésére vagy az Edge letöltési listájáról való eltávolítására. Ne feledje, hogy amikor egy fájl eltávolításra kerül a letöltési listáról, az nem kerül törlésre a számítógépéről.
- A fanézet felett egy eszköztár található, amely a következő gombokat tartalmazza. Használja a BALRA vagy a JOBBRA NYÍL billentyűt a gomb kiválasztásához, majd a SZÓKÖZ vagy az ENTER billentyűvel aktiválja a gombot.
- Letöltések mappa megnyitása: Megnyitja azt a mappát a Fájlkezelőben, ahová a letöltött fájlok mentésre kerülnek. Alapértelmezés szerint az Edge a fájlokat a felhasználói Letöltések mappába menti.
- Keresés a letöltések között: Megnyit egy szerkesztőmezőt, ahol kereshet bizonyos elemeket a legutóbbi letöltések között. A lista automatikusan frissül, ahogy gépel.
- További beállítások: Megnyit egy menüt, amely további elemeket tartalmaz, többek között a letöltési előzmények törlésének lehetőségét, valamint a letöltési beállítások megnyitását. A letöltési beállítások különösen hasznosak, mivel itt megváltoztathatja az alapértelmezett mappát, ahová a letöltött fájlok mentésre kerülnek, és kiválaszthatja, hogy az Edge megkérdezze-e, hogy mit tegyen az egyes letöltésekkel.
- Letöltések rögzítése: A legutóbbi letöltéseket egy oldalsávban jeleníti meg az ablak jobb oldalán, hogy mindig láthatók legyenek.
- Ha végzett, nyomja le az ESC billentyűt a Letöltések párbeszédpanel bezárásához, és térjen vissza az aktuálisan megnyitott weboldalra.
Az Edge beállításainak testreszabásához nyomja le az ALT+E vagy az ALT+F billentyűkombinációt a Beállítások és egyéb lehetőségek menü megnyitásához, majd nyomja le a B betűt. A Beállítások oldal egy új lapon nyílik meg, amelyen ugyanúgy navigálhat, mint bármelyik weboldalon.
A Beállítások első megnyitásakor a Keresés a beállítások között szerkesztőmezőbe kerül. Ha van egy adott beállítás, amelyet meg szeretne változtatni, írja be a nevét vagy annak egy részét, és a megfelelő beállítások alul, egy 2. szintű címsor alatt jelennek meg.
A SHIFT+TAB billentyűkombináció lenyomása a Keresés a beállítások között szerkesztőmezőből a fókuszt a Beállítások menü váltógombjára helyezi. Ha lenyomja az ENTER billentyűt ezen a gombon, akkor egy fanézet nyílik meg, ahol kiválaszthat egy beállítási kategóriát. A FEL- vagy a LE NYÍL billentyűvel válassza ki a kívánt kategóriát, majd nyomja le az ENTER billentyűt. Ezután használja a H betűt vagy a 2-es billentyűt a számsoron a 2. szintű címsorra lépéshez, amely az adott kategória beállításainak kezdetét jelenti.
Ha végzett a beállításokkal, nyomja le a CTRL+F4 billentyűkombinációt a lap, illetve az ALT+F4 parancsot az Edge böngésző bezárásához. A beállított értékek mentése automatikusan megtörténik.
A profilok lehetővé teszik a böngészési élmény testreszabását. Az egyes profilokhoz olyan információkat menthet, mint például a könyvjelzőkkel ellátott webhelyek (az Edge-ben Kedvencek), a böngészési előzmények és a beállítások.
A helyi profilokhoz nem szükséges bejelentkezni. Az ilyen típusú profilban elmentett összes információ csak azon a számítógépen vagy eszközön lesz elérhető, ahol azt létrehozta.
Olyan profilt is hozzáadhat, amelyhez Microsoft-fiókkal kell bejelentkeznie. Létrehozhat egyet ingyenesen a Microsoft.com oldalon, vagy használhatja meglévő Office 365 hitelesítő adatait. Ez a profiltípus lehetővé teszi, hogy az összes beállítását és információját szinkronizálja minden olyan eszközön, ahová ezzel a fiókkal jelentkezik be.
Az információk elkülönítése érdekében több profilt is létrehozhat. Például lehet, hogy szeretne egyet a munkához, egyet az iskolához, egyet pedig a személyes beállításokhoz és a Kedvencekhez. Ha a háztartásban többen használják ugyanazt a számítógépet, a profilok létrehozása lehetővé teszi, hogy az egyes felhasználók külön tartsák az információkat.
Profil hozzáadása
Egy profil hozzáadásához:
- Nyissa meg az Edge-t.
- Nyomja le az ALT+E billentyűkombinációt a Beállítások és egyéb lehetőségek menü eléréséhez, majd a B betűt a Beállítások megnyitásához.
- Nyomja le a H betűt a "Saját profil" címsorhoz való navigáláshoz.
- Nyomja le a LE NYÍL billentyűt vagy a B betűt a Profil hozzáadása gomb megkereséséhez.
- Nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt a gomb aktiválásához. A fókusz egy párbeszédpanelre kerül, amely összefoglalja a profilok célját.
- Nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt a Hozzáadás gombon.
- Válassza ki, hogy Microsoft-fiókkal szeretne-e bejelentkezni, vagy bejelentkezés nélkül szeretné folytatni. Ha a bejelentkezést választja, a rendszer megkérdezi a Microsoft-fiókjához tartozó e-mail-címet és jelszót. Ha nem, akkor egy helyi profil jön létre, amelynek neve automatikusan "Profil" lesz, amelyet egy szám követ. Például: Profil2.
- Ha bejelentkezik, vagy a bejelentkezés nélküli folytatást választja, a Beállítások bezárul, és Ön átkerül az új profilra.
Profil átnevezése vagy törlése
Egy profil átnevezéséhez vagy törléséhez:
- Az Edge-ben nyomja le az ALT+E billentyűkombinációt, majd a B betűt a Beállítások megnyitásához.
- Navigáljon a "Saját profil" címsorhoz, majd nyomja le a LE NYÍL billentyűt az aktív profil nevének felolvasásához. Ha nem kívánja szerkeszteni vagy törölni ezt a profilt, navigáljon a "További profilok" nevű címsorhoz.
- Itt találja az összes többi profiljának listáját. Keresse meg azt a profilt, amelyet szerkeszteni vagy törölni szeretne, majd nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt a váltógombon. Minden profilhoz tartozik egy váltógomb. Ennek a gombnak az aktiválásával átvált az adott profilra.
- Navigáljon vissza a "Saját profil" címsorhoz, és nyomja le a LE NYÍL billentyűt vagy a B betűt a További műveletek gombmenü megtalálásához.
- Nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt a További műveletek gombmenün a környezeti menü eléréséhez.
- Ez a környezeti menü két lehetőséget tartalmaz: Szerkesztés és Eltávolítás. Válassza a Szerkesztés lehetőséget a profil átnevezéséhez vagy egyéb módosításához, vagy válassza az Eltávolítás lehetőséget a profil törléséhez.
Profilok váltása az Edge eszköztárról
Profilváltás az Edge eszköztárból:
- Nyomja le az ALT billentyűt az eszköztárra való navigáláshoz.
- Az eszköztárban a BALRA és a JOBBRA NYÍL billentyűkkel navigálhat.
- Nyomja le a BALRA NYÍL billentyűt a jelenleg használt profil megkereséséhez.
- Nyomja le az ENTER billentyűt a menü megnyitásához, amely a profil hozzáadásának, a profilbeállítások kezelésének, a vendégként való böngészésnek és a Gyerek módban való böngészésnek a lehetőségeit tartalmazza. Az összes nem használt profilja is megjelenik a listában. Nyomja le az ENTER billentyűt az egyikre való váltáshoz.
Ha úgy dönt, hogy vendégként böngészik, a böngészési munkamenet során az Edge-ben végzett módosítások nem kerülnek mentésre az alkalmazásból való kilépéskor.
Amikor bejelentkezik egy weboldalra, megkérdezik, hogy el akarja-e menteni a jelszavát.
- Nyomja le az F6 billentyűt a Jelszó mentése párbeszédpanelre való navigáláshoz.
- Két lehetősége lesz: Mentés és Soha. Navigáljon ezek között a lehetőségek között a FEL- és a LE NYÍL billentyűkkel.
- Ha a Mentés lehetőséget választja, a jelszó hozzáadódik a jelszavak listájához. Ha a Soha lehetőséget választja, az Edge nem menti el a jelszót, és nem kéri a mentést, amikor újra bejelentkezik az adott webhelyre.
- Nyomja le az ALT+E billentyűkombinációt, majd a B betűt a Beállítások megnyitásához.
- Keresse meg a Jelszavak gombot, és nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt.
- Ez az oldal olyan beállításokat tartalmaz, mint a jelszavak keresése, a jelszavak felfedése vagy elrejtése, valamint figyelmeztetések megjelenítése, ha jelszavakat találnak egy online kiszivárgásban. Nyomja le a H betűt a Mentett jelszavak címsorra való navigáláshoz. Itt találja a mentett jelszavakat. Mindegyik után található egy További műveletek gomb. Nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt ezen a gombon a környezeti menü aktiválásához.
- Ez a menü két lehetőséget tartalmaz, a szerkesztést és az eltávolítást. Válassza a Szerkesztés lehetőséget a jelszó szerkesztéséhez, vagy az Eltávolítás lehetőséget a jelszó törléséhez.
- Nyomja le a H betűt a Soha nem mentett címsorra való navigáláshoz. Ha úgy döntött, hogy bizonyos webhelyek jelszavait soha nem menti el, akkor azok ebben a címsorban találhatók.
- Ha úgy dönt, hogy mégis el szeretné menteni a jelszavakat az említett webhelyek bármelyikéhez, keresse meg az egyes webhelyek További műveletek menüjének gombját, és válassza az eltávolítás lehetőséget. Amikor legközelebb bejelentkezik a listáról eltávolított webhelyre, a rendszer kérni fogja a jelszó mentését.
Az Edge böngésző a weboldalakról letöltött, illetve a számítógépen található egyéb PDF dokumentumok megnyitására is használható. Alapértelmezés szerint, ha PDF fájlra mutató hivatkozást aktivál, az az Edge beépített PDF megjelenítőjében fog megnyílni. Ha nincs Acrobat Reader telepítve a számítógépére, a Fájlkezelőben megnyitott PDF fájlok az Edge böngészőben kerülnek megjelenítésre.
Amikor egy PDF megnyílik az Edge-ben, a JAWS virtuális kurzora aktív, így a dokumentumban való navigáláshoz ugyanúgy használhatja a NYÍL billentyűket, mint bármely weboldal esetében. A tetején egy menü kezdődik, amely számos elemet tartalmaz, többek között a dokumentum oldalainak számát, a nagyítási szint beállítására, a nézet elforgatására, a dokumentum nyomtatására vagy letöltésére szolgáló vezérlőket, valamint egy További műveletek gombot, amellyel elérheti a dokumentum tulajdonságait és módosíthatja az egyéb megjelenítési beállításokat. A menü alatt az egyes oldalak miniatűr nézetének vagy a dokumentum vázlatának megjelenítésére szolgáló lapvezérlők találhatók.
Ahogy a LE NYÍL billentyűvel elhagyja ezen vezérlőket, megtalálja a dokumentum szövegét. Ha a PDF megfelelő címkézéssel és egyéb elemekkel van ellátva, akkor a navigációt gyorsító billentyűkkel meghatározott részekre léphet. Ha például a PDF betöltése befejeződött, a H betű lenyomásával megpróbálhat a dokumentum első címsorához lépni.
Megjegyzés: A dokumentum egy adott oldalára úgy léphet, hogy beírja annak számát az oldal tetején található szerkesztőmezőbe. Bár ez vizuálisan működik, a JAWS virtuális PC kurzorának fókusza nem látszik megváltozni. A Keresés parancsot (CTRL+F) azonban használhatja a dokumentumban lévő konkrét szöveg keresésére.
PDF-ek kezelése
Kiválaszthatja, hogy az Edge megnyissa-e a PDF-eket, vagy inkább töltse le azokat a számítógépére. Ehhez:
- Az Edge alkalmazásban nyomja le az ALT+E billentyűkombinációt, majd a B betűt a Beállítások eléréséhez.
- A Keresés mezőbe írja be ezt: PDF.
- A JAWS Keresés parancsával (CTRL+F) vagy a B betűvel keresse meg a PDF-dokumentumok gombot, és a SZÓKÖZ billentyűvel aktiválja azt.
- Keresse meg a PDF-fájlok letöltése minden esetben jelölőnégyzetet. Ha ez a jelölőnégyzet be van jelölve, akkor egy weboldalon található PDF-re mutató hivatkozásra az ENTER billentyű lenyomásával a fájl letöltődik a számítógépre. Ha nincs bejelölve, a fájl az Edge programban nyílik meg.
- Nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt a jelölőnégyzet be- vagy kipipálásához. A beállítások automatikusan elmentésre kerülnek.
Ne feledje, hogy minden változtatás az aktív profiljára vonatkozik. Ez a beállítás eltérhet az Edge-ben hozzáadott más profilok esetében.
A Modern olvasó egy Edge funkció, amely egyszerűsíti a szöveg elrendezését és csökkenti a zsúfoltságot. Olyan oldalakon használja, ahol folyamatosan lehet olvasni, megkerülve a hirdetéseket és az oldal egyéb tartalmát. Ide tartozhatnak az olyan tartalmakkal bíró oldalak, mint például cikkek, blogbejegyzések és receptek.
A JAWS értesítést ad, ha a Modern olvasó elérhető az oldal betöltésekor. A Modern olvasó engedélyezése:
- Nyomja le az F9 billentyűt a Modern olvasó aktiválásához. A JAWS jelzi, hogy az aktív.
- Olvassa el a cikket vagy blogot a szokásos felolvasási és navigációs billentyűkkel.
- A CTRL+HOME billentyűkombinációval navigáljon az oldal tetejére, majd nyomja le a LE NYÍL billentyűt a Modern olvasó gombjainak áttekintéséhez. Ezek a következők:
- Felolvasás
- Szövegbeállítások
- Nyelvtani eszközök
- Olvasási beállítások
- Eszköztár rögzítésének feloldása (Ha az eszköztár nincs rögzítve, akkor lehetősége lesz arra, hogy rögzítse.)
- Nyomja le az F9 billentyűt a Modern olvasó kikapcsolásához.
A Gyűjtemények segítségével egy helyre rendezheti az információkat, például weboldalakat, szövegeket és képeket. Ez a funkció például nagyon hasznos, amikor kutatási dolgozatokat ír, munkaprojekteket kutat, vagy utazási információkat gyűjt egy közelgő útra.
Új gyűjtemény létrehozása
- Az Edge programban nyomja le a CTRL+SHIFT+Y billentyűkombinációt a Gyűjtemények oldalsó panel megnyitásához. A fókusz ezen a panelen helyezkedik el. Az F6 billentyűvel navigáljon vissza a megnyitott weboldalra.
- A B betű lenyomásával navigáljon az Új gyűjtemény létrehozása gombra, majd az ENTER billentyűvel aktiválja azt.
- Írjon be egy nevet a gyűjteményének, például Freedom Scientific oktatás.
- Nyomja le az ENTER billentyűt a gyűjtemény létrehozásához.
Gyűjtemény elérése
- A Gyűjtemények panelen a T betűvel navigáljon a gyűjteményeket tartalmazó táblázatokra.
- Nyomja le a LE NYÍL billentyűt a gyűjteményben való navigáláshoz. A JAWS felolvassa a gyűjtemény nevét.
- A gyűjtemény nevénél nyomja le a LE NYÍL billentyűt a gyűjteményben lévő elemek számának felolvasásához.
- Nyomja le az ENTER billentyűt a gyűjtemény nevén a gyűjtemény megnyitásához.
- Ha egy gyűjteményben van, nyomja le a T betűt, hogy az adott gyűjteményhez kapcsolódó hivatkozásokat és egyéb információkat tartalmazó táblázatra navigáljon. Ez magában foglalja a kijelölt szövegeket vagy képeket, valamint az adott információt tartalmazó weboldalra mutató hivatkozást. A weboldalak hozzáadását egyszerűen szövegek kijelölése nélkül is választhatja.
- Nyomja le az ENTER billentyűt a hivatkozáson az oldalra navigáláshoz.
Az információk további személyre szabása érdekében jegyzettel is kiegészítheti a gyűjteményét.
- Nyomja le a B betűt a Jegyzet hozzáadása gombra való navigáláshoz. Nyomja le a SZÓKÖZ billentyűt a gomb aktiválásához.
- Írjon be egy jegyzetet.
- A TAB billentyűvel navigáljon a Mentés gombra, vagy a SZÁMBILL PLUSZ billentyűvel aktiválja a virtuális PC kurzort, és nyomja le a B betűt, amíg meg nem találja a Mentés gombot.
- Nyomja le az ENTER billentyűt az aktiváláshoz. A jegyzete mentésre kerül.
Ha a weblap hozzáadása előtt jegyzetet ad hozzá, akkor az a jegyzet a gyűjteményben lévő információk felett fog elhelyezkedni. Ha a weblap hozzáadása után adja hozzá, akkor a végén jelenik meg.
Hozzáadás egy gyűjteményhez
- A Gyűjtemények panelről az F6 billentyűvel térjen vissza az aktuális weboldalra.
- Navigáljon a hozzáadni kívánt oldalra.
- Ha nem szeretne kijelölni a gyűjteménybe felvenni kívánt szöveget, a weboldalon a SHIFT+F10 billentyűkombinációval nyissa meg a környezeti menüt, majd nyomja le a LE NYÍL billentyűt a Lap hozzáadása a Gyűjteményekhez almenü megkereséséhez.
- Ha szöveget szeretne beilleszteni, keresse meg és jelölje ki a szöveget az oldalon, mielőtt lenyomja a SHIFT+F10 billentyűkombinációt.
- A Lap hozzáadása a Gyűjteményekhez almenüben nyomja le a LE NYÍL billentyűt, amíg meg nem találja a kívánt gyűjteményt. Ebből a menüből új gyűjteményt is létrehozhat.
- Ha megtalálta a megfelelő gyűjteményt, nyomja le az ENTER billentyűt az oldal hozzáadásához. Minden kijelölt szöveg belekerül.
- Az F6 billentyűvel navigáljon vissza a Gyűjtemények panelre.
Tipp: Ha a Gyűjtemények panel megnyitásakor már egy hozzáadni kívánt weboldalon van, és nem kíván szöveget felvenni, a gyűjteményen belül a B betű lenyomásával navigáljon az Aktuális lap hozzáadása gombra, majd nyomja le az ENTER billentyűt.
Gyűjtemény törlése
- A Gyűjtemények listájában navigáljon a törölni kívánt gyűjteményre. Helyezze a fókuszt a címre, de ne nyomja le az ENTER billentyűt a gyűjtemény megnyitásához.
- Nyomja le a SHIFT+F10 billentyűkombinációt a környezeti menü megnyitásához, majd a Gyűjtemény törlése menüpontot kikeresve nyomja le az ENTER billentyűt a gyűjtemény törléséhez. A JAWS értesíteni fogja a törlésről.
Ha egy gyűjteményben van, nyomja le a B betűt a Vissza gombra navigáláshoz, majd nyomja le az ENTER billentyűt a Gyűjtemények listájára való visszalépéshez. Nyomja le a CTRL+SHIFT+Y billentyűkombinációt a Gyűjtemények panel bezárásához.
A bővítmények javítják a böngészési élményt szolgáltatások és funkciók hozzáadásával vagy módosításával az Edge-hez. Ilyenek például a reklámblokkolók, a jelszókezelők és a népszerű alkalmazások bővítményei. Ezeket az Edge-ben a billentyűzet segítségével telepítheti, kezelheti és törölheti. Ehhez a következő lépéseket kell tennie:
- Nyomja le az ALT+F billentyűkombinációt a Beállítások és egyéb lehetőségek menü megnyitásához.
- Nyomja le a LE NYÍL billentyűt a Bővítmények megkereséséhez, majd nyomja le az ENTER billentyűt.
- Megnyílik egy modális párbeszédpanel, amely a Bővítmények kezelésének lehetőségeit jeleníti meg. Ezek a következők:
- Microsoft Edge bővítmények webhely megnyitása
- Bővítmények kezelése
- Bővítmények lap
- További beállítások
- Nyomja le az ENTER vagy a SZÓKÖZ billentyűt ezeken a lehetőségeken az aktiváláshoz.
- A Microsoft Edge bővítmények webhely megnyitása segítségével kereshet és telepíthet bővítményeket és kiegészítőket.
- A Bővítmények kezelése és a Bővítmények gomb segítségével kereshet és böngészhet a telepített bővítmények között.
- A További beállítások gombmenü segítségével megnyithat egy környezeti menüt, amely lehetőséget ad a Bővítmények gomb megjelenítésére az Edge eszköztárában.
- Nyomja le az ESC billentyűt a Bővítmények ablak bezárásához és az aktuális weboldalhoz való visszatéréshez, vagy nyomja le az ALT+F4 billentyűkombinációt az Edge ablakának bezárásához.
Az alábbiakban az Edge néhány gyakran használt billentyűparancsa kerül bemutatásra. A teljes lista megtekintéséhez a Microsoft webhelyén keresse fel a A Microsoft Edge billentyűparancsai külön lapon megnyíló weboldalt.
Leírás | Billentyűparancs |
---|---|
Új ablak | CTRL+N |
Új lap | CTRL+T |
Váltás a következő lapra | CTRL+TAB |
Váltás az előző lapra | CTRL+SHIFT+TAB |
Az aktuális lap elnémítása vagy a hang ismételt bekapcsolása | CTRL+M |
Az aktuális lap bezárása | CTRL+F4 |
Az Edge (az összes megnyitott lap) bezárása | ALT+F4 |
A Beállítások és egyéb lehetőségek menü megnyitása | ALT+F vagy ALT+E |
A címsorban lévő URL-cím kijelölése szerkesztésre | ALT+D |
A címsorban lévő URL-cím kijelölése szerkesztésre | CTRL+L |
Fájl megnyitása a számítógépről a Microsoft Edge-ben | CTRL+O |
Az aktuális lap újbóli betöltése | F5 |
Az aktuális lap mentése kedvencként | CTRL+D |
Az összes megnyitott lap mentése kedvencként egy új mappában | CTRL+SHIFT+D |
A Kedvencek megnyitása | CTRL+SHIFT+O |
Előzmények megnyitása | CTRL+H |
A legutóbbi letöltések megnyitása | CTRL+J |
A Modern olvasó váltogatása | F9 |
A Gyűjtemények panel megnyitása | CTRL+SHIFT+Y |